Jak parzyć kawę? Kawa z ekspresu, po turecku i z kafetierki.

kawa-z-ekspresu

Jak parzyć kawę? Kawa z ekspresu, po turecku i z kafetierki.

Kawa z ekspresu ciśnieniowego

W ekspresie ciśnieniowym przygotowujemy espresso, które może być użyte, jako baza do napoji kawowych. W większości ekspresów ciśnieniowych kawę przygotowuje się tak samo, należy jednak uprzednio zmielić kawę ziarnistą w specjalnym młynku do kawy żeby wydobyć jej świeży aromat i zmienić konsystencję na drobny proszek. Wsypujemy go do portafiltra ekspresu i lekko ugniatamy tamperem. Następnie Kolbe umieszczamy w grupie. Kiedy woda w bojlerze osiągnie temperaturę 88-92⁰ C zaczyna się proces ekstrakcji kawy. Wytwarza się ciśnienie 9 bar, które przepuszcza wodę przez kawę tworząc napar.

Kawa z ekspresu przelewowego

Jak sama nazwa wskazuje w tym sposobie zaparzania gorąca wodę przelewa się przez kawę umieszczona w papierowym filtrze. W wbudowany pojemnik wlewa się zimna wodę a w sitku umieszcza się zmieloną kawę. Ekspres podgrzewa wodę, którą następnie zalewa kawę, która trafia wprost do dzbanka, lub filiżanki. Większość ekspresów posiada podstawkę utrzymującą napar w odpowiedniej temperaturze. Bardziej zaawansowane maja także wbudowany młynek do przygotowania świeżo zmielonej kawy.

Kawa po turecku

Kawa po turecku jak sama nazwa wskazuje swój początek zawdzięcza Turcji. Nie powinno się jej mylić z kawą zalewaną, ponieważ przygotowuje się ją w zupełnie inny sposób. Zmielona kawę miesza się z cukrem i wsypuje do miedzianego tygielka. Całość zalewa się zimna woda i kilkukrotnie podgrzewa nie doprowadzając do wrzenia. Gdy wywar się podniesie dodajemy kilka kropel zimnej wody by fusy osiadły na dnie. Napar przelewamy do filiżanek, dla wzbogacenia smaku możemy dodać kardamonu, lub cynamonu.

Kawa z kafetierki

Kawę przygotowywaną w ten sposób nazywa się często Napoletana ze względu na miejsce pochodzenia czajniczka do jej przyrządzenia. Moka to rodzaj zaparzacza wykonany z aluminium, lub stali. Składa się on z dwóch sitek, miejsca, w którym gotuje się woda oraz z części, w której finalnie otrzymujemy gotową kawę. Napar powstaje, gdy woda z dolnego zbiornika pod wpływem ciśnienia zebranej pary przepływa przez sitko z kawą i filtr, wypływając w górnej części.