Legendy o odkryciu kawy

legendy-o-odkryciu-kawy-blog-remex

Legendy o odkryciu kawy

Jedna z legend o odkryciu kawy głosi że pewien pastuch kóz o imieniu Kaldi obserwując swoje zwierzęta zauważył, że przebywając w wyżej położonych rejonach kozy zjadają liście i owoce rosnących tam drzewek a potem są bardziej ożywione i nie śpią w nocy. Postanowił zbadać tę zagadkę i sam spróbował tych małych czerwonych jagód. Po ich spożyciu czuł się pobudzony i pełen energii. Podzielił się swoim odkryciem z pewnym mnichem, który zaciekawiony działaniem owych owoców, zabrał ich trochę do klasztoru i tam eksperymentował z przyrządzaniem ich na różne sposoby. W efekcie tych prób powstał nowy napój. Stał się popularny wśród zakonników gdy okazało się, że umożliwia mnichom długie nocne czuwanie na modlitwach.

Inna wersja tej legendy mówi o przypadkowym odkryciu sposobu prażenia kawy ziarenka kawy miały przypadkowo wpaść do obozowego ogniska, a powstały w ten sposób aromat miał skusić pastuchów do skosztowania owoców.Istnieje także legenda o boskiej ingerencji w odkrywaniu kawy. Głosi ona, że kiedy archanioł Gabriel szedł na pomoc Mahometowi zmorzonemu przez sen, podarował mu kawę. Po jej wypiciu Mahomet poczuł się na tyle pobudzony, że był w stanie pokonać czterdziestu mężczyzn i uszczęśliwić czterdzieści kobiet.

Owoce kawowca wykorzystywane były w Etiopii już w I tysiącleciu p.n.e. Spożywano je gotowane z dodatkiem masła i soli, lecz nie uprawiano ich. W XIII lub XIV w. przywiezione zostały przez kupców arabskich do Jemenu i prawdopodobnie tam opracowano metodę preparowania nasion przez prażenie i wytwarzanie z nich napoju, który Beduini rozpowszechnili w całej Arabii.