Ciekawostki

W dziale ciekawostki mogą znaleźć Państwo informacje dotyczący kawy i herbaty a także pokrewnych dziedzin mogących zainteresować smakoszy, degustatorów, barmanów oraz baristów. Dbamy o to by publikowane treści były rzetelne i sprawdzone. Życzymy przyjemnej lektury.

Gatunki kawy

     Na świecie istnieje ponad 500 rodzajów kawy, które posiadają około 6000 odmian. Najbardziej znane i popularne są trzy gatunki kawy: Arabica, Robusta i Liberica. W tej kolejności plasuje się też ich udział w rynku produkcji. Arabica dominuje 70% udziałem na rynku światowym, Robusta posiada 30% natomiast Liberica nie ...

Czytaj więcej

Historia herbaty

Pod nazwą herbata kryje się napar z liści i pąków roślin z rodziny Camellia. Herbata znana była w Chinach już prawdopodobnie w 2737r. p.n.e. ale potwierdzające jej istnienie zapiski pochodzą z X w. p.n.e.

W Japonii pojawiła się ok. 803r. n.e. za sprawą Dengy ...

Czytaj więcej

Historia kawy

Pierwsze wzmianki o kawie pochodzą z 1573r. Ich twórcą był niemiecki botanik Leonard Rauwolf. Podróżował trzy lata po Bliskim Wschodzie towarzysząc kompanii kupieckiej założonej przez Melchiora Manlicha. Poszukiwali nowych przypraw, ziół i lekarstw które mogliby sprzedawać w swojej ojczyźnie.

Szerzej do kawy odniósł się włoski ...

Czytaj więcej

Kawa - szkodzi czy pomaga?

Pozytywne właściwości picia kawy:

  • Poprawia humor. Z badań przeprowadzonych na Uniwersytecie Harvard wynika, że już jedna filiżankakawy podnosi poziom serotoniny. Ten hormon szczęścia ułatwia wstanie z łóżka, pomaga dobrze zacząć dzień a także pozbyć się chandry.
  • Redukuje ryzyko wystąpienia choroby Parkinsona. Picie kawy stymuluje naczynia krwionośne w m ...

Czytaj więcej

Kawa na wesoło

Przedstawiamy zbiór żartów dotyczących smakoszy kawy, ogólnodostępnych w sieci :) Miłego czytania przy filiżance kawy

Po czym poznać, ze przesadziłeś z kawą?

1. Swoją sztuczną szczękę zamaczasz w reszcie wieczornej kawy.

2. Otwierasz drzwi zanim ktoś zapuka.

3. Twój nerwowy ruch można odnotować na skali Richter’a ...

Czytaj więcej

Legendy o odkryciu kawy

Jedna z legend o odkryciu kawy głosi że pewien pastuch kóz o imieniu Kaldi obserwując swoje zwierzęta zauważył, że przebywając w wyżej położonych rejonach kozy zjadają liście i owoce rosnących tam drzewek a potem są bardziej ożywione i nie śpią w nocy. Postanowił zbadać tę zagadkę i sam spr ...

Czytaj więcej

Napoje kawowe

Każdy z nas lubi pić kawę inaczej, dzięki temu powstało mnóstwo kombinacji napojów kawowych. Podstawowym składnikiem i bazą każdego z nich jest espresso. Do niego dodajemy różnorakie składniki takie jak np. mleko, cukier, przyprawy, syropy smakowe itp.

Poniżej przedstawiamy opis najpopularniejszych napoi kawowych:

ESPRESSO napój przygotowany ...

Czytaj więcej

Pochodzenie słowa kawa

Kawa prawdopodobnie swoją nazwę wzięła od starego arabskiego słowa „gahwah” lub tureckiego „kahweh”, co oznacza „usuwający zmęczenie” lub „siła podnosząca”. Często nazwę kawy utożsamia się także z etiopską prowincją Kaffa - dziś Kefa, z której pochodziły jej pierwsze uprawy. Słowo kawa może również wywodzić się od słowa kohwet oznaczającego ...

Czytaj więcej

Rodzaje herbaty

Pod nazwą herbata rozumiemy napar z liści i pąków roślin z rodziny Camelia. Na świecie istnieje niezliczona ilość odmian herbaty.Dzielimy je ze względu na proces fermentacji, czas zbioru i sposób suszenia.

Ze względu na proces fermentacji wyróżniamy:

Pełną fermentacje – herbata czarna

Pół fermentację – herbata czerwona ...

Czytaj więcej

 
Sklep internetowy Herbaty Kawy
Koszty wysyłki | Regulamin | Polityka prywatności